Туризъм в Странджа
Туризъм в Странджа
Насоките на туризма в парк Странджа се определят главно от неговия статут. По Черноморската част от парка застрояването е силно ограничено, което е причина и за по-слабата посещаемост от масовите туристи. В района на селата Синеморец и Резово предпочитат да летуват повече хора, които обичат спокойствието и хармонията с природата. Слабото застрояване е причина и за относително чистите плажове и гори, както и за по-тихите места за почивка.
Екотуризмът е на особена почит в Странджа. Освен обичайните маршрути за разходка, тук туристите могат да попаднат и на уникални места като селата Българи и Бръшлян, да се насладят на мистичния танц на нестинарите и да вкусят неповторими гозби из странджанските селца.
Селският туризъм е основен вид туризъм в Странджа. Едно от местата, които задължително трябва да посетите, ако искате да усетите пулса на Странджа планина, са селските къщи за гости. Те са специално за тази цел реновирани, като някои села представляват цели архитектурни резервати.
Село Бръшлян
От 1982 г. село Бръшлян е със статут на архитектурен и исторически резерват, като 76 къщи са архитектурни паметници на културата, а 9 от тях - с национално значение. Най-старата запазена къща, която и до днес се обитава, е строена през XVII в.
Една от най-забележителните сгради в Бръшлян е църквата „Свети Димитър”. Тя е построена в края на XVII в. на мястото на древно тракийско светилище, за което се счита, че е било посветено на бога на виното и плодородието Дионис. ”Свети Димитър” е вкопана в земята, а в миналото е била оградена с висок каменен зид. В амвона на църквата е вграден мраморен жертвеник на Зевс - Дионис с надпис на старогръцки език. Камбаната на храма също е уникална - тя е от първата половина на XIX в. и е излята в град Ярослав, Русия. През 1975 г. църквата е обявена за паметник на културата, а през 1982 г. - за архитектурен паметник с национално значение.
Килийното училище, което се намира в пристройка на църквата, е основано след извоюваната църковна независимост на България през 1871 г. Днес то е изцяло реставрирано и можете да видите как са учили децата по онова време - подредени на земята, седнали на кожи, вместо на чинове.
Друга забележителност на Бръшлян е прочутата Балюва къща - построена през XIX в. в типичен странджански архитектурен стил.
Ако искате да разберете с какви инструменти са обработвали земята си хората на Бръшлян в миналото, то трябва да посетите Селскостопанския музей на традиционните занаяти. Тук на открито са експонирани стари земеделски инструменти като диканя, каменна мелница за жито, паламарки, инструменти за обработка на лен и коноп и други.
Етнографската къща-музей се помещава в сграда, строена преди 150 години, която е запазена в автентичния си вид – и отвън, и отвътре. Къщата-музей е двукатна, с каменно приземие и дървен етаж. В приземния етаж е уредена етнографска сбирка, където можете да видите автентичен стан и даже да се опитате да потъчете на него.
В околностите на селото има няколко параклиса, до които се стига лесно. Параклис „Свети Пантелеймон” се намира на 1 км от Бръшлян и за аязмото към него се вярва, че има лечебни свойства.
Параклис ”Света Петка” се намира на 2 км от селото, като той е известен с това, че не аязмото, а жълтата кал край него е лековита и лекува екземи. Хората идват тук с надежда да се излекуват и преди да намажат болното място с калта, оставят парченца дрехи, конец или кърпичка на дряновото дръвче, което се е надвесило над аязмото. Ако някой няма какво да остави, трябва да хвърли монета в лековития извор като знак за „откупуване” на здравето.
От село Бръшлян са възможни пешеходни туристически преходи до местностите Двата вриса, Стоянова чука, Борилото, Ковач. Селото се намира в Природен парк Странджа, а землището му граничи в резерват Витаново.
Бръшлян предлага доста места за нощувки, където ще ви посрещнат с балканско гостоприемство и тежки странджански песни.
Село Кости
Това е едно от четирите останали в България села, където все още съществуват нестинарските традиции. Селото се намира на 25 км от Царево. Разположено е в Странджа , недалеч от Турската граница. В близост се намира резерват Силкосия, един от най-старите в България. Районът на Кости пази спомена за изминалите дни, благодарение на многото съхранени културни и исторически находки. В близост до селото има запазени тракийски могили. Част от старинните къщи в селото също са непокътнати. Още една забележителност е църквата Св. Св. Кирил и Методий, преди време разрушена, но след това възстановена.
Село Бродилово
Бродилово се намира само на 12 км от черноморския курорт Царево и на 85 км от Бургас. Разположено е в югоизточното подножие на най-високото възвишение на Босненското било (връх Папия - 502 м), а близостта му до брод до река Велека най-вероятно дава името на селото. До 1914 г. в Бродилово е имало предимно гърци, а след това тук се преселват българи от Източна Тракия. Бродилово е едно от селата в Странджа, където все още са живи нестинарските танци и традиции.
Една от забележителностите, с които се гордеят хората от селото, е църквата „Свети Пантелеймон”, която е обявена за паметник на културата. Храмът е построен през 1911 г. и характерното за него е, че има външен притвор. Тук се съхранява и един от последните резбовани иконостаси, който е направен от местния резбар Янис.
Има какво да се види както в селото, така и в околностите. В местността "Певтич" се намират останки от три крепости, а съществуват данни, че някога целият връх Папия е бил ограден с кале.
Югоизточно от селото се намират останките от стара църква, която е дала името на местността "Палекьос", което означава „стара църква”.
Ако сте любители на екотуризма и екомаршрутите са ваша страст, то Бродилово е краен пункт на един такъв, който тръгва от местността „Церът” и е с дължина 10 км. Запалените планинари също няма да бъдат разочаровани, защото Бродилово е заобиколено от невероятно красиви гори. От едната страна на селото, по долината нарека Велека, има запазени лонгозни гори, а на юг са разположени масиви от букови гори. Тук, разхождайки се из обширните ливади край Бродилово, можете да срещнете ливадния дърдавец, който е застрашен вид в световен мащаб.
В околностите на селото има доста параклиси, като два от тях са с аязми („Света Петка” и „Свети Яни”). Параклис ”Свети Пантелеймон” се намира в северния край на селото, „Света Богородица” - на 3 км южно от него. Красотата на планината и близостта до морето превръщат Бродилово в невероятно райско кътче, където ще релаксирате на спокойствие. В селото има вили за нощувки, както и малки механи, където ще ви гостят съвсем по странджански и ще ви приемат с отворени души и чисти сърца.
Село Сливарово
Село Сливарово се намира на 17 км от Малко Търново и на 95 км от Бургас, в един от най-труднодостъпните райони на страната ни. Разположено сред вековни, гъсти букови гори, над долината на река Резовска, странджанското село е истинско предизвикателство за хората с откривателски дух. Странджанското селце е уникален архитектурен резерват, където можете да видите къщи, строени през XIX и началото XX век в характерен за Странджа стил. Интересна е и църквата "Св. Пантелеймон", която е построена през XIX век върху основите на стара църква.
Сливарово се намира на граница със съседна Турция. Ако решите да го посетите трябва да знаете, че асфалтов път до там няма и е почти невъзможно да достигнете Сливарово без високопроходим автомобил. За да влезете в района на селото трябва да минете през проверка и да получите съгласие от Гранична полиция.
Селото е малко и тихо, почти призрачно на фона на прекрасната странджанска природа и телените заграждения, зад които се вижда Турция. Селото е почти обезлюдено и в момента в него живеят само няколко души. Сливарово е село с дълга история, която започва още по времето на траките. В околностите са разкрити тракийски некрополни могили както и следи от металургична дейност. На сегашното си място селото съществува от XVII век, когато е основано от преселници от Малко Търново.
Село Българи
Обявено е за етнографски резерват. Разположено е в източната част на Странджа - на 17 км от Царево. Около село Българи има разнообразни антични находки, между които част от старинен път и от тракийска крепост. Това е и единственото българско село, което е поддържало непрестанно своите нестинарски традиции. Нестинарите изпадат в състояние, подобно на транс, което им позволява да стъпят върху горящите въглени. Акомпанират им гайди и тъпани.